Kalimnos, Yunan adalarının "özgünlüğünü" yitirmeden kalabilmiş son adalarından biridir.

Sadece renkli masaların,  pastel tonlu binaların ve turkuaz denizin kamaştırdığı beyaz plajlardan ibaret olan klasik bir turistik mekan değil, aslında Yunanlıların yaz kış yaşadığı, çalıştığı ve yaz aylarında daha turistik olan adalara (örneğin Kos) iş için günübirlik gidip gelenlerin oluşturduğu gerçek bir adadır.

60 yıl öncesine kadar balıkçılık ve süngercilik (süngercilikte nam salmış bir adadır Kalimnos), adada yaşayanların geçim kaynaklarının %90'ını oluştururken, günümüzde adada işlenen ve satışa sunulan süngerlerin yarısından fazlası artık uzakdoğudan gelmekte.

Kalimnos yine de tipik Yunan özelliklerini muhafaza eder, her köşesinde bir kilise, dar sokaklı tarihi şehir merkezleri, kaleler, arkeolojik alanlar... Bunların dışında Kalimnos'u farklı kılan bir diğer özelliği ise doğal falezli yapıdaki kayalıkları ile tüm dünyadaki tırmanıcılar için önemli bir buluşma noktası olmasıdır: her yıl düzenlenen uluslararası turnuvalar genç yaşlı tüm dağcıların takviminde mutlaka yer almaktadır. 

Kalimnos keşfedilmesi gereken bir adadır